Dnes je člověk zvyklý na to mít svůj vůz při řízení pod naprostou kontrolou, ovšem člověk budoucnosti naopak nebude svůj vůz moci ovládat prakticky vůbec. V posledních desetiletích se na amerických a částečně i na evropských silnicích zkoušejí nová moderní vozidla budoucnosti, která budou mít na řidiče jen minimum požadavků. Bude prostě stačit si jen sednout a nechat se dovézt na místo určení. Jedná se o revoluci v dopravě, která je ještě vcelku v plenkách, ale vývoj této technologie je tak překotný, že se dá očekávat relativně brzký nástup tohoto typu vozidel do běžného provozu.
Bezpečnost
Jedním z hlavních důvodů, proč by měl být o autonomní vozidla v budoucnu zájem, je bezpečnost. V současnosti nepatři silnice, zvláště ty české, mezi ty nejbezpečnější místa. Hlavním důvodem nejsou technologie, ale lidský faktor. Člověk je prostě tvor chybující a běžně se to projevuje i při řízení auta. Stačí špatné vyhodnocení situace nebo mikrospánek a už vzniká problém, který může vyústit katastrofou. Počítač, respektive program, který řídí autonomní auta, je ale vytvořen tak, aby došlo k co nejmenším škodám. Vše je vypočítáno do posledního detailu a praktické zkoušky tomuto systému dávají zapravdu. Samozřejmě, i v tomto případě už došlo k několika nehodám, ovšem na vině byl opět a zase lidský faktor.
Žádná revoluce
I když se autonomní vozidla dají už dnes použít pro běžný provoz, nečekejte, že se s nimi budete během následujících několika málo let potkávat na českých silnicích. Nejenže je u nich potřeba vychytat ještě několik mušek, ale také se jedná o poměrně drahé stroje, který si běžným člověk dovolit nemůže. Proto bude jejich začlenění do běžného provozu postupné. Rozhodně se nebude jednat o žádnou revoluci. S postupem času budou tato vozidla zlevňovat a budou čím dál tím více dostupnější i motoristům s běžnými příjmy. Chce to si ale ještě nějaký ten pátek počkat.