Komody patří mezi nábytkem ke zvláštní kategorii. Nejsou totiž obvykle určeny pro ukládání velkého množství předmětů, jak je tomu např. u vestavěných skříní, ale jde tu spíše o řemeslný výrobek, s trochou nadsázky řečeno i mnohdy o umělecké dílo, které zútulňuje užitný prostor. Velmi pak záleží na tom, z jakého materiálu je komoda vyrobena, jakou pozornost věnoval výrobce designu a stylu, a zda se hodí právě tam, kam ji zamýšlíme postavit.
Možná jste si při vaší poslední návštěvě nějakého renesančního, barokního, klasicistního či neogotického zámku vryli do paměti vybavení alespoň jedné z komnat, kde vám učarovaly tapisérie, intarzovaný stolek a také starožitná komoda. Komody bývaly v zámcích v řadách šlechty oblíbeným kusem inventáře nejen pro jeho praktičnost, kdy se do zásuvek daly odkládat písemnosti a drobné předměty, ale praktická byla i jeho vodorovná horní deska pro pokládání občerstvení, nápojů, svícnů, kosmetických přípravků atd. Z těchto výhod komod těžíme prakticky y dodnes, výroba se nezastavila jak v moderním pojetí u dřevotřískových laminovaných desek, tak i dřevěného masivu a dokonce u mnoha mistrovských starožitných replik, které si zasluhují mimořádnou pozornost a obdiv řemeslné práce.
Komoda se hodí do každého bytu, zejména tam, kde má kolem sebe doplňující kusy nábytku, jako jsou křesla, postele a sedací soupravy, a kde je zároveň otevřený prostor. Teprve tam vynikne její dominance. Vhodné je dopřát jí nevýraznou malbu stěn, např. univerzální bílou či jemně krémové odstíny oranžové, modré či zelené, záleží na typu komody, její barvě, vzorování, tvaru, ozdobných prvcích, kování atp.
A co se týče místností, kam se hodí, je to jeden z mála typů nábytku, s nímž můžete vyrukovat i do předsíně, vstupní haly nebo ložnice a dětského pokoje, kde zkrášlí prostředí, aniž by si vynucovaly pozornost čímsi nepřirozeným.